Wielka historia

SERIAL-PONAUK • Kraj: USA Odcinek: 6Dlaczego ludzkość nie mogłaby istnieć gdyby nie istniał księżyc? W jaki sposób mamy dziś na co dzień do czynienia ze skutkami zatonięcia Titanica? Co ma wspólnego Wielki Wybuch z telefonami komórkowymi? W jaki sposób zwykła sól może być kluczem do wszelkiego życia i rozwoju ludzkości, a także do rozwiązania zagadki powstania Ziemi i cywilizacji? Jakie skutki dawnych, a nawet prehistorycznych, wydarzeń obecne są w dzisiejszym świecie?
Serial dokumentalny „Wielka historia” to fascynująca opowieść o przeszłości od Wielkiego Wybuchu do czasów współczesnych i ukazująca historię nie jako chronologiczny ciąg wydarzeń, ale jako sieć o nieskończonej liczbie połączeń – zależności powstających przez miliardy lat, łączących i tworzących wszystko co znamy: wszechświat, naszą planetę i nas. Autorzy serii przyjmują nowe, interdyscyplinarne podejście do historii, które znosi wiele tradycyjnych barier i ograniczeń. Łączy ono humanistykę i nauki ścisłe, kładzie nacisk na związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy z pozoru niepowiązanymi faktami oraz ujmuje zdarzenia w znacznie szerszej perspektywie niż dotychczas.
W każdym odcinku przekonujemy się, jak nasza współczesność powiązana jest z wydarzeniami, które miały miejsce przed miliardami lat i dowiadujemy się, w jaki sposób to, jak obecnie żyjemy, zostało zdeterminowane w bardzo odległych czasach. Tropimy też ślady i skutki najdalszej przeszłości występujące niemal na każdym kroku w naszej codzienności i dowiadujemy się, w jaki sposób nawet niewielka różnica w ciągu zdarzeń, który nastąpił przed miliardami, tysiącami lub setkami lat, mogła całkowicie zmienić nasze dzieje albo wręcz sprawić, że nigdy by się nie zaczęły?
W poszczególnych odcinkach autorzy przedstawiają przełomowe wydarzenia, stanowiące punkty zwrotne w dziejach – momenty, w których splótł się cały szereg okoliczności i po których powrót do wcześniejszego stanu rzeczy stawał się niemożliwy. Pokazują jednocześnie sposób, w jaki wszystkie te zdarzenia łączą się ze sobą.

Komentarze