Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj

film sensacyjny • Obsada: Brendan Gleeson, Ciarán Hinds, Colin Farrell Rok: 2008 Kraj: USA, Wielka BrytaniaCzarna komedia kryminalna z Colinem Farrellem, Ralphem Fiennesem i Brendanem Gleesonem w rolach głównych.
Akcja filmu toczy się w malowniczej Brugii, najlepiej chronionym w średniowieczu mieście w Belgii, które teraz stało się atrakcją dla turystów z całego świata. Dla płatnych zabójców Raya (Colin Farrell) i Kena (Brendan Gleeson), może się jednak okazać ostatnim miejscem podróży. Po wykonaniu zlecenia, tuż przed świętami Bożego Narodzenia zostają wezwani przez londyńskiego szefa (w tej roli dwukrotnie nominowany do Oscara Ralph Fiennes), który rozkazuje im się ukryć i ochłonąć.
Udając turystów włóczą się wśród gotyckiej architektury Brugii. Ray ma dość tego miejsca. Natomiast Ken, obserwując porażająco zabawne poczynania Raya, powoli ulega magii miasta .
Im dłużej czekają na telefon od Harry’ego, tym dziwniejsze są ich przeżycia. Poznają amerykańskiego aktora-karła (Jordan Prentice) kręcącego europejski artystyczny film, duńską prostytutkę oraz Chloe (Clemence Poesy) – miejscową piękność, która wpada w oko Rayowi, a która sama skrywa niejeden mroczny sekret.
Kiedy Harry w końcu dzwoni, wakacje Kena i Raya zamieniają się w walkę na śmierć i życie – pełną czarnego komizmu i nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Film laureta Oscara Martina McDonagha wyróżniono m.in. nagrodą BAFTA i nominacją do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Oryginalny.

Komentarze