Łowca krokodyli: Dzienniki

film dokumentalny •Znany na całym świecie niekonwencjonalny serial przyrodniczy Steve’a Irwina, uznanego za najpopularniejszego i najbardziej wpływowego w swoim pokoleniu działacza na rzecz ochrony dzikiej przyrody.
Słynna produkcja miała nader skromne początki. Pierwszy odcinek wielosezonowego – jak się miało okazać – cyklu powstał z materiałow nakręconych podczas podroży poślubnej Steve’a i jego żony Terri. „Łowca krokodyli” zadebiutował w Australii w 1996 roku, by już w roku następnym trafić na telewizyjne ekrany w Stanach Zjednoczonych. Serial odniosł sukces w ponad 130 krajach na całym świecie, oglądało go 500 milionow widzow.
Żywiołowy, pełen entuzjazmu i prawdziwej pasji styl Irwina zyskał ogromną sympatię widzow. Zasługi dla popularyzacji ochrony zwierząt przyniosły Irwinowi duże uznanie, sam Sir David Attenborough chwalił go za przybliżenie szerokiej widowni problematyki dzikiej przyrody, mowiąc, że Irwin „Pokazał jak jest wspaniała i ekscytująca, ma wrodzony dar komunikowania się z ludźmi”.
Prezentowane w Czworce odcinki „Łowcy krokodyli” pokazują życie dzikich zwierząt w rożnych miejscache wspołczesnym świecie. Oprocz gadow, jak węże czy krokodyle, zobaczymy też inne zagrożone gatunki. Kamera programu towarzyszyła Steve’owi Irwinowi i jego wspołpracownikom w codziennej pracy ze zwierzętami i w specjalnych wyprawach badawczych, przy rozwiązywaniu powszednich i bardziej niecodziennych problemow, a czasem także podczas mrożących krew w żyłach przygod ze śmiertelnie groźnymi gadami.
Uderzająca, nierzadko budząca przerażenie, zażyłość Steve’a Irwina z tymi drapieżnikami fascynuje do dziś, choć była też źrodłem kontrowersji, a bliskie spotkania z niebezpiecznymi zwierzętami skończyły się tragicznie, gdy w 2006 roku, w czasie realizacji podwodnych zdjęć, płaszczka śmiertelnie ugodziła Irwina w klatkę piersiową.
Steve Irwin od dzieciństwa zajmował się i fascynował krokodylami i gadami, wśrod ktorych dorastał (jego rodzice prowadzili Reptile and Fauna Park w Queensland). Kiedy jego telewizyjne produkcje przyniosły mu sławę i pieniądze, większość dochodow przeznaczył na tworzenie terenow chronionych przyrodniczo. Od 1991 roku do przedwczesnej śmierci był dyrektorem Australiia Zoo w Beerwah.

Komentarze